Home
Home » Style de vie » Download Ignaciánský Examen 1.4 Apk For Android
Download Ignaciánský examen 1.4 Apk for android Apk

Ignaciánský Examen 1.4 Apk

  • Version: 1.4
  • File size: -
  • Requires: Android 8.0
  • Package Name: cz.jesuit.examen
  • Developer: Česká Provincie Tovaryšstva Ježíšova
  • Updated: 2022-12-23
  • Price: Free
  • 1.1 stars – based on 0 reviews
The description of Ignaciánský Examen 1.4 Apk

Download Ignaciánský Examen 1.4 Apk apk file for Android 5.0+ and up. Ignaciánský Examen 1.4 app is among the category of Style de vie in app store. This is advanced and newest type of Ignaciánský Examen 1.4 (cz.jesuit.examen). The installation and downloading process is easy and quite simple. You can simply press on install button to install the app and remember to allow app installation from anonymous sources. We have also given direct download link with hight speed download. Be sure that we only provide the original, free and pure apk installer for Ignaciánský Examen 1.4 APK free of mofifications. All the apps & games that we provide are for personal or domestic use. If any apk download violates any copyright, you can contact us. Ignaciánský Examen 1.4 is the assets and trademark from the developer Resco Brands.
For more help, you can know more about the company/developer who programmed this. All editions this app apk offered with us: You could also install apk of Ignaciánský Examen 1.4 and execute it using trendy android emulators.

More about app

Aplikace „Ignaciánský examen“ nabízí podporu v modlitbě examenu, tradiční ignaciánské modlitbě s více než 500-letou tradicí. Víc než 30 různých examenů pomůže láskyplnému reflektivnímu pohledu na právě uplynulý den. Aplikace umožňuje výběr z tematicky různých examenů, které umožní vidět Boží přítomnost v běžné dni. Aplikace Ignaciánský examen byla inspirována knihou od Marka Thibodeaux SJ, která v českém překladu vychází i v nakladatelství Refugium. Cílem a smyslem této modlitby je naučit se vidět a vnímat Boží přítomnost v našem běžném životě, v uplynulém dni. Jako se vztah s přítelem buduje sdílením života, radostí i trápení, tak se vztah s Bohem buduje tím, že s ním sdílíme radosti i starosti dne. Právě tomu nás učí ignaciánský examen. V této modlitbě se člověk na konci dne dívá na uplynulý čas a spolu s Bohem reflektuje vzájemný vztah. Nejedná se o cvičení z morálky, o hledání vlastních chyb nebo selhání, ale o připomínku Božích doteků v uplynulém dni, Božího volání a toho, zda a jak jsme na ně odpověděli. Pojmenovávání vlastních postojů a emocí, dynamik vztahu s Bohem, vede k prohloubení společenství s Ním a učí nás porozumět tomu, jakým jazykem s námi On sám mluví v našem běžném dni.